Jak często występuje nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu jest schorzeniem, które może przytrafić się każdemu. Co więcej – istnieje kilka odmian tej choroby, która występuje w każdym wieku i u obu płci.
Największa częstotliwość zachorowań przypada jednak na okres powyżej 40 r.ż. (szczególnie u kobiet). Szacuje się, że nawet 1/5 pań w wieku okołomenopauzalnym cierpi na NTM (zazwyczaj jest to wysiłkowa odmiana choroby).Zagrożenie chorobą wzrasta zwłaszcza u pań, które mają za sobą kilka ciąż i porodów. Występowanie NTM sprzyjają również otyłość oraz przebyte operacje (u kobiet – ginekologiczne, np. usunięcia macicy; a u mężczyzn – związane z chorobami gruczołu krokowego).
Podeszły wiek.
Nietrzymanie moczu jest powszechne u osób w wieku podeszłym. Niemal połowa kobiet i jedna trzecia mężczyzn po 80 roku życia boryka się ze skutkami tej dolegliwości. Schorzenie to wyjątkowo bowiem utrudnia codzienne funkcjonowanie, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychologicznym. Dodatkowo podjęcie leczenia wcale nie jest takie proste – najpierw trzeba wyjawić lekarzowi swój „wstydliwy” problem (a na to, wedle szacunków, decyduje się zaledwie połowa cierpiących na NTM). Opóźnienie diagnozy i leczenia tymczasem mogą zaważyć na skuteczności terapii zachowawczej. Wtedy konieczna staje się interwencja chirurgiczna. W pewnym wieku zaś zbytnie ingerowanie w organizm nie jest już najbezpieczniejsze. Dlatego – należy sobie uzmysłowić, że NTM jest dolegliwością występującą powszechnie. Nie powinna stanowić ona powodu do wstydu, czy rezygnacji z życia zawodowego lub towarzystkiego. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny choroby, oraz w jakim jesteśmy wieku – nietrzymanie moczu jest uleczalne. Konieczne jest jednak wczesne zdiagnozowanie przypadku. Warto pamiętać, że NTM może stanowić również objaw innego schorzenia. A w takich wypadkach szybka konsultacja lekarska może wpłynąć nie tylko na jakość naszego dalszego życia, ale i na jego długość.